Kategória: PROTEINYPočet produktov: 2 

PROTEINY
Bielkoviny, odborne proteíny sú významnou skupinou látok, ktoré majú v organizmu rôzne funkcie. Jednou z nich je funkcia stavebná, čo znamená, že tvorí aktívnu telesnú hmotu. Sú vysokomolekulárne prírodné látky zložené prevažne z (istých) aminokyselín. Chemická definícia znie : kopolyméry (kombinované polyméry) z monomerných jednotiek L-alfa-aminokyselín prepojených peptidovými väzbami. Pričom určitá časť je pre organizmus esenciálna. Túto esenciálnu aminokyseliny je nutné prijímať v potrave. Je dôležité dbať na jej pravidelný prísun.
Pre udržanie svalové hmoty je dôležité voliť kvalitní zdroj proteínu a to v minimálnom množstve 0,5 g na kg vašej hmotnosti. Pre neaktívneho jedinca je stanoviť optimálnu dennú dávku proteínu v rozsahu 0,7-1 g na kg telesnej hmotnosti. Pre aktívneho, vytrvalostného športovca by sa príjem mal pohybovať v rozsahu od 1,2 g do 1,6 g proteínu na kg telesnej hmotnosti. Jedná sa o silové športy a nárast svalové hmoty je dôležité zvýšiť dennú príjem bielkovín až na 1,7 g na kg telesnej hmotnosti.
Veľmi dobrým zdrojom bielkovín je mäso, ryby, vajcia či mlieko, ale aj sója atd. Strava bohatá na proteíny by mala byť rozložená do celého dňa po menších dávkach. Ďalšie možností sú proteínové prípravky, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom bielkovín (50-90%).